Czy w XXI wieku cisza to luksus? Okazuje się, że coraz częściej tak! W kampanii „Wycisz.to” zrealizowanej dla Glassolutions Saint-Gobain skupiliśmy się na istotnym problemie, jakim jest zanieczyszczenie hałasem i jego wpływie na zdrowie człowieka. Jednocześnie zwracaliśmy uwagę na innowacyjne przeszklenia akustyczne produkowane przez firmę, głośno mówiąc o… potrzebie ciszy i sposobach na jej osiągnięcie w budownictwie mieszkalnym i komercyjnym 

Komunikację informacyjną, edukacyjną i produktową realizowaliśmy za pośrednictwem social mediów: Facebooka, Instagrama, Linkedina i na TikToku. Odpowiednio targetowane i efektywnie prowadzone kampanie przełożyły się na niemal 4,5 miliona wyświetleń. W samej tylko Mecie zasięg oscylował na poziomie około 1,1 miliona.

Kanałem uzupełniającym były media drukowane i online, za pomocą których dotarliśmy z przekazami kampanii do ponad 200 000 odbiorców mediów branżowych i budowlanych.

Głośny „cichy zabójca” 

Głównym celem, który przyświecał marce, było zwrócenie uwagi społeczeństwa na niezwykle istotny problem, jakim jest zanieczyszczenie hałasem, a także jego wpływu na zdrowie fizyczne, psychiczne i samopoczucie Polaków. Szacuje się, że hałas to druga, po smogu, najczęstsza środowiskowa przyczyna złego stanu zdrowia Europejczyków. Co istotne, problem nie dotyczy tylko otwartych przestrzeni, ale również wielu domów, budynków użyteczności publicznej oraz miejsc pracy. Firmie zależało także na budowaniu świadomości przeszkleń akustycznych jako skutecznego rozwiązania wspierającego redukcję zanieczyszczenia hałasem. Odpowiednio dobrane szyby, np. CLIMATOP® STADIP® SILENCE stanowią bowiem niezwykle efektywną izolację akustyczną, zapewniając ciszę i spokój w domu lub miejscu pracy.

Kampania informacyjno-edukacyjno-produktowa 

Strategia, którą zaproponowaliśmy, zakładała realizację kampanii w dwóch fazach:

  • Faza 1 – informacyjno-edukacyjna: była ona adresowana do szeroko pojętego społeczeństwa, w tym przede wszystkim do osób, które na co dzień narażone są na szkodliwe działanie hałasu w miejscach zamieszkania, pracy lub nauki. 
  • Faza 2 – produktowa: rozwijała temat o możliwości wykorzystania konkretnych rozwiązań Galssolutions Saint-Gobain w budownictwie mieszkaniowym oraz komercyjnym. Była ona kierowana przede wszystkim do producentów okien, deweloperów, generalnych wykonawców, firm budowalnych i wykonawczych, architektów i architektów wnętrz oraz partnerów handlowych i dystrybutorów.

Ważny głos w sprawie ciszy 

Kampania komunikowana była hasłem „Wycisz.to”, które jednocześnie stanowiło adres strony internetowej. Agregowała ona wszystkie kluczowe przekazy adresowane do przedstawicieli różnych grup docelowych, w tym m.in. informacje o zanieczyszczeniu smogiem akustycznym, wpływie hałasu na zdrowie i samopoczucie człowieka, źródłach uciążliwych dźwięków czy najgłośniejszych miastach w Polsce. Wills Integrated był odpowiedzialny za opracowanie koncepcji strony, makietę, projekt graficzny, przygotowanie treści (w tym do sekcji z artykułami i poradami), a także implementację frontendu. W ramach prac zaprojektowaliśmy także logo akcji.

Na potrzeby kampanii powstały również:

  • E-book „Cisza za szkłem” – publikacja kompleksowo wyjaśniała, jak można zminimalizować skutki zanieczyszczenia hałasem i zapewnić komfort akustyczny w nowoczesnym budownictwie z rozwiązaniami Glassolutions Saint-Gobain.
  • Videopodcast „Czy mamy prawo do Ciszy?” – w niemal godzinnej audycji dr Joanna Jurga, projektantka przestrzeni, badaczka i wykładowczyni rozmawiała z Maciejem Makowskim z Glassolutions Saint-Goabian i Alanem Grinde z Instytutu Ekologii Akustycznej na temat roli hałasu i ciszy w naszym życiu.

Z ramienia Willsa nad projektem pracowali: Tomasz Gierwat, Edyta Holona-Wolny, Wojciech Bzdyk, Jerzy Kroplewski, Agnieszka Ostrowska i Justyna Zmysłowska.