Internet łączy ludzi. Potwierdza to nasza długotrwała współpraca z dostawcą internetu – marką Moico, którą współtworzymy już od ponad dekady. Strategiczne podejście pozwoliło nam zajmować coraz mocniejszą pozycję w dynamicznie rozwijającej się branży ISP (Internet Service Provider) i pomogło firmie w osiągnięciu statusu największego lokalnego dostawcy internetu na Dolnym Śląsku pod kątem przychodów i liczby klientów.  

Jako marka lokalna chcieliśmy i wiedzieliśmy, jak być blisko klientów. Pod jej szyldem prowadziliśmy działalność online, jak i offline – organizowaliśmy eventy i imprezy m.in. cykle Moico Enjoy Music i Moico Enjoy Movies. Dzięki tym działaniom marka szybko zaczęła być kojarzona przez szerokie grono odbiorców, a same wydarzenia wspominane są dziś przez nich z nutką nostalgii.  

Moico – strategiczne podejście, przekładające się na biznes 

Zaangażowanie w budowę silnej marki przełożyło się bezpośrednio na wyniki sprzedażowe i lojalność konsumentów. W efekcie, badanie świadomości potwierdziło, że Moico już od 2016 roku zajmowało pierwsze miejsce wśród marek lokalnych, zaraz za ogólnopolskimi gigantami branży (na podstawie badań z lat 2016 i 2018 przeprowadzonych przez MANDS) i wciąż notuje regularne wzrosty zainteresowania wśród odbiorców. 

Potrzeba zmiany  

Doskonałe wyniki świadomościowe marki to efekt działań bazujących na znajomości rynku i sprawnego reagowania na jego zmiany. Tak było również w przypadku pandemii, kiedy nic już nie było takie samo. Kryzys spowolnił gospodarkę, odchudził kieszenie Polaków oraz zmienił ich przyzwyczajenia – również, a może i przede wszystkim te, dotyczące internetu. Klientowi znudziły się powtarzalne komunikaty oraz nienaturalne obrazki prezentowane przez marki. Nie szukał informacji o ofercie, bo nie miał na to czasu. Chciał mieć wszystko na wyciągnięcie ręki.    

Po raz kolejny trzeba było więc zmienić podejście. Właśnie tak narodziła się potrzeba odświeżenia strategii. Strategii, która będzie odpowiadała na nowe potrzeby użytkowników i która wyeksponuje ofertę. Ponownie postanowiliśmy udowodnić, że Moico rozumie swojego klienta, zna realia i realizuje jego potrzeby. 

ETAP I AUDYT: od czego zaczęliśmy?

 

Podstawowe założenie brzmiało: ludzie nie chcą tracić czasu na rzeczy, które są nudne i skomplikowane. Zamiast więc pokazywać niestworzone, przekombinowane historie, postanowiliśmy opowiedzieć jasno i zrozumiale o ofercie. Przeanalizowaliśmy sytuację na rynku, bacznie przyglądając się branżowym trendom i zachowaniom konkurencji. Zajrzeliśmy do wnętrza organizacji, jakościowo i ilościowo, zbierając opinie i spostrzeżenia pracowników – osób kreujących doświadczenie klientów Moico w swojej codziennej pracy. I „last but not least”, zapytaliśmy samych klientów, co myślą o Moico, co ich cieszy, a co uwiera w kontaktach z marką.  

Zestawiając ze sobą zebrane informacje (oj było tego sporo) doszliśmy do wniosku, że w nowej odsłonie marki warto skupić się na tym, co Moico robi najlepiej – na dostarczaniu najwyższej jakości internetu. Niby nic wielkiego, ale skoro już prawie 40% czasu spędzamy online, to właśnie szybki i pewny internet staje się jednym z wyznaczników jakości naszego życia.  Jak jednak powiedzieć o tym zachowując unikalny charakter marki? 

ETAP 2 STRATEGIA: Uwalniamy internet!   

Przeciwstawiając się wszechobecnym standardom, Moico uwalnia internet od glitchy, nudnych reklam i niskiej prędkości. Daje cieszyć się użytkownikom ogromem możliwości oraz nieskończoną ilością contentu, który sama marka prezentuje zamiast nienaturalnych materiałów promocyjnych. By to podkreślić, nowe Moico musiało nabrać jeszcze silniejszego, rebelskiego charakteru. 

I tak powstało pozycjonowanie marki, jakotakiej, która ma na celu uwolnienie ludzi od nudnych i powtarzalnych schematów komunikacyjnych. Oparliśmy je na claimie: Uwalniamy internet.    

  

ETAP 3 IDENTYFIKACJA: wiemy, jak to pokazać!

W związku z nowym pozycjonowaniem stworzyliśmy wyróżniającą się na identyfikację. Skorzystaliśmy z urbanistycznej stylistyki, postawiliśmy na mocne fonty, intensywne kolory i charakterystyczne elementy, jak np. graffiti. Przyciągające oko elementy graficzne pozwoliły nam zwizualizować to, co najważniejsze – różnorodne potrzeby odbiorców oraz przewagi naszego „neta”. Wynikiem działań stała się atrakcyjna i osadzona w aktualnych trendach identyfikacja, realizująca cele i założenia reprezentowane przez Moico.   

Ale, ale! Efekty nie tylko nam przypadły do gustu. Reakcje odbiorców na nową odsłonę marki Moico sprawdziliśmy w badaniu, a poszczególne elementy składowe nowej identyfikacji pozytywnie oceniło średnio 75% respondentów. Z równie ciepłym przyjęciem spotkało się nowe hasło, które odbiorcy uważają za „przyjazne, proste i inspirujące” – tak jak nowe Moico!  

ETAP 4 WWW: jeszcze szybciej, jeszcze sprawniej!  

Nowe założenia wprowadzone zostały na stronę www marki, gdzie odbiorcy jeszcze lepiej mogą teraz poznać Moico. Nie poprzestaliśmy jednak na słowach! Wprowadziliśmy również usprawnienia, które jeszcze bardziej ułatwiły ścieżkę decyzyjną klienta. Przy pomocy nowego silnika usprawnione zostało działanie konfiguratora oferty, a sama strona została zintegrowana z systemem podpisywania umów online, co umożliwia zdalny zakup usług bez wychodzenia z domu. Tak właśnie uwalnia się internet!